Prečo chodiť spať pred 23:00?

V priebehu 24 hodín, existuje veľmi špeciálny čas. Je to čas, ktorý sa v čínskej metafyzike označuje ako Zî shí – 23:00 – 1:00. Je to čas zemskej vetvy potkana a je to čas, v ktorom je najaktívnejší žlčník. Potkan je prvý zo všetkých 12 vetiev čínskeho zvieratníka, preto je v ňom uschovaná veľká sila.

V tomto čase môžeme často pozorovať zvláštny fenomén. Ak sme unavení už okolo 8 až 9 hodiny večer, o 11 chytáme druhý dych.

Niekto to považuje za skvelý čas na prácu, v inom sa zase prebudí chuť, vydať sa na výlet do chladničky a niečo si zahryznúť 🙂

Dôvodom je to, že v tomto čase sa začína regenerovať a obnovovať jangová energia. Je preto nesmierne dôležité ísť spať pred 11 hodinou večer. Ak pôjdeme spať neskôr, energia žlčníka a pečene sa oslabuje a regeneračný – opravný mechanizmus sa nemôže uskutočniť.

Spánok a zdravie sú nesmierne závislé od jangovej energie. Čas potkana je najtemnejší čas v dni, v ktorom prevláda maximálna yin. V extréme jedného pólu sa rodí druhý. Je to taktiež unikátny čas, ktorý sa využíva  špeciálne techniky pri praxi vnútornej alchýmie.

Vo Vnútornej knihe žltého cisára sa píše, že pokiaľ začne energia stúpať v žlčníku, len vtedy sa ostatné orgány začnú vyživovať. Preto nezabúdajte chodiť spať pred 23:00.

PS: Ak by ste mali so spánkom, zaspávaním, alebo častým budením sa problém, vytvoril som pre Vás riešenie: Rýchle zaspávanie a kvalitný spánok (lifealchemy.sk)

Komentáre