Moja cesta k tomu, čo robím dnes

Praktická cesta k čínskej medicíne u mňa začala asi pred 8. rokmi a to cvičením cchi kungu ( hlavne  systému \"\"Zhong yuan ). Táto filozofia a prax ma upútala až natoľko, že som nastúpil na školu Tradičnej čínskej medicíny v Prahe a neskôr v Hradci Králové. V roku 2015 som dokončil 3 ročné štúdium u MUDr. Strnáda na škole Longmen. Bola to pekná skúsenosť a dala pevný základ pre prax diagnostiky, fytoterapie a akupunktúry.
Momentálne ma však uchvátila stará klasická čínska medicína. Jedná sa o systém WU YUN LIU QI (konštitučná akupunktúra podľa kmeňov a vetiev), kde sa pracuje s úplne iným pohľadom na človeka a svet. Systém prepája čínsku astrológiu, filozofiu a medicínu. Na základe dátumu narodenia sa vypracuje presná konštitučná mapa, ktorá odráža mechanizmus vzniku patológie a dáva jedinečný kľúč k pochopeniu seba a liečeniu chorôb.\"\"

Telo je dokonalý nástroj, ktorý sa vie samostatne obnoviť a kompletne zregenerovať. Potrebuje na to však určité podmienky, ktoré vieme terapiou vyvolať.  Správnym zásahom sa obnoví energo-informačná štruktúra, naštartuje sa obeh energie a upravením životosprávy sa spustí samoregeneračný proces. To je niekedy možné už s pomocou jedného impulzu na starostlivo vybraný bod. Jeden príčinný mechanizmus môže mať kopu následkov a tá istá nerovnováha sa vždy bude riešiť inak. Podľa konštitúcie sa vyberú byliny, upraví strava a navrhnú opatrenia pre harmonizáciu. Som veľmi rád, že momentálne môžem každý deň pozorovať rôzne stavy pacientov a prekvapuje ma, ako perfektne tento systém funguje.

O čínsku metafyziku som sa zaujímal podrobnejšie, tak som neskôr vhupol aj do štúdia čínskej astrológie. Konkrétne BaZi (8 znakov alebo 4 piliere čínskej astrológie). Každý sme narodený v určitý rok, mesiac, deň a hodinu, ktoré spolu predstavujú 4 piliere. Každý pilier v sebe nesie nebeský kmeň a zemskú vetvu s určitou charakteristikou. Takže, keď vám niekto povie, že ste v čínskom horoskope napríklad Pes a horoskop nesedí, nie je sa čomu diviť. Je to trochu zložitejšie a kombinujú sa tu okrem iného charakteristiky 4 kmeňov, 4 vetiev, 5 štruktúr, 10 bohov a 10 ročných pilierov z relatívneho a absolútneho hľadiska.\"\"

 Čo je však dôležitejšie, podrobný astrologický rozbor vie človeku pomôcť zorientovať sa na jeho ceste životom. Okrem iného vie nájsť životný smer, povolanie v ktorom bude prosperovať,  vysvetliť partnerské problémy, nájsť vhodného partnera či zamestnanca, analyzovať rozbor osobnosti a vplyvov, ktoré mu vstupujú a vstúpia do života. Zaujímavé je aj odhalenie skrytého potenciálu, o ktorom človek nemusí ani len tušiť. Je ukrytý v tzv. skrytých kmeňoch a tieto vlastnosti sa často objavia v neskoršom veku. Vtedy je však často už zložité nakopnúť potenciál, ktorý v sebe máme. Preto je fajn to zistiť skôr, a toto je jedna z veľmi účinných ciest 🙂

Oblasť čínskej metafyziky mi prirástla k srdcu ešte viac. Funkčnosť, presnosť a spoľahlivosť týchto techník ma motivovala k ďalšiemu štúdiu. Momentálne ma zaujala obrovská oblasť metafyziky a to systém Qi Men Dun Jia. Tento systém je považovaný za kráľovnú týchto náuk a taktiež za jeden z troch pokladov čínskej metafyziky. Okrem osobnostnej, priestorovej a časovej analýzy sa venuje aj predpovediam, duchovnému rozvoju a potenciálu človeka.\"\"

Qi men je určený a využívaný hlavne v biznise, vzťahoch, medicíne, feng shui, vojenských aplikáciách, pri hľadaní nezvestných osôb, cestovaní, predpovedaní výstupu pri danom rozhodnutí a mnoho ďalšieho. Má tiež veľmi komplexne rozpracovaný aspekt duchovného rozvoja človeka a napojenia sa na určitú kvalitu „božskej“ energie, s ktorou každý rezonujeme na istom stupni. Ak je toto spojenie rozvinuté naplno, vtedy hovoríme o zázraku. Zázrak je však len udalosť s akou sa naša myseľ ešte nestretla a nevie ju popísať, nič viac.

BaZi ktoré robím, je kód osudu. Ukáže potenciál, talenty, vzťahy a cestu, akú človek v živote podstúpi a ako ju správne využiť. Qi men je o načasovaní, napojení sa a aplikovaní zmysluplných zmien, ktoré majú pre človeka v danom čase a priestore maximálne pozitívny efekt.

Na čínsku astrológiu nadväzuje systém časovania technikami Ze Ri. Osobne ma ale v praxi zaujal silný systém XUAN KONG DA GUA. Jedná sa o popis reality prostredníctvom 64 hexagramov a na základe ich usporiadania vieme nájsť veľmi harmonické okamihy v čase a taktiež aktivovať správnu oblasť v priestore. Platí, že akýk\"\"oľvek proces, ktorý ste iniciovali v danom čase - či už otvorenie podnikania, podpísanie zmluvy, svadba, operácia - bude niesť kvality daného okamihu a tak sa bude do budúcna správať. Je preto vhodné na dôležité aktivity vyhľadať časové okná, obzvlášť harmonicky previazané s vašou energiou.

Poďme ale späť k čínskej medicíne. Z pohľadu fytoterapie ma najviac zaujímajú okrem tradičných čínskych zmesí aj naše stredoeurópske byliny. Snažím sa vyhľadávať informácie o našich bylinách z pohľadu čínskej medicíny a používať toto info v praxi. Čínska medicína má neuveriteľne prepracovaný systém diagnostiky a aplikácie liečiv. Tento ucelený a systematický pohľad mi v našej kultúre chýba a diagnostika nie je tak jednoznačná a prepracovaná. \"\"

Okrem čínskej medicíny ma dlho zaujíma aj ayurvéda, tradičná ruská medicína, techniky mentálnej a fyzickej očisty, pôstov, jóga. Prešiel som rôznymi masérskymi kurzami, šamanskými technikami, kurzami metódy RUŠ atď..
Z indickej filozofie majú pre mňa veľkú hodnotu diela klasickej advaity a určite sa dotknú každého, kto sa do toho pustí hlbšie. Obľúbenci napr.: Sri Nisargadatta Maharaj, Sri Ramana Maharshi, Mooji, Rupert Spira, Scott Kiloby..

\"\"Všetko to píšem preto, aby som do budúcna pritiahol viac ľudí s podobným zameraním a aby sme sa spojili pre dobrú vec. Tak isto je v našom novodobom systéme stále viac ľudí, ktorí sa strácajú a odpájajú od svojej podstaty a hlavne sú viac chorí. Možno niekoho len tak zaujme niečo podobné a bude chcieť vedieť viac a možno niekoho len jednoducho bolí plece alebo sa chce zbaviť zápalu a piate antibiotiká už nezaberajú.

Mám veľmi dobrých kamarátov aj lekárov západnej medicíny, fyzioterapeutov, psychoterapeutov atď. V prípade zložitejších vecí sa vždy dá konzultovať a ako sa vraví: viac hláv viac rozumu, preto si vážim túto možnosť.

Všetko, čo z mojej palety ponúkam a do budúcna budem ponúkať, sa určite objaví na tejto stránke.

Prajem krásny deň

Filip