Ako zvíťaziť nad nešťastím a démonmi? Dovoľme im byť a oni sa premenia!

 

V našej kultúre sa traduje „jeden zaujímavý“ názor: proti zlu a démonom treba bojovať. Ak budeme bojovať dostatočne dlho a silno – zvíťazíme – odtneme drakovi hlavu a zachránime princeznú.

Veľmi pekná predstava – a námet na rozprávku, ale pokiaľ by fungovala v praxi – nikto by už nemal žiadny problém, pretože každý konflikt, či vojna, by koreň problému na dobro vyriešil. Vidíme však, že to je presne naopak.

Už len samotný princíp boja popiera základný fakt toho, kým skutočne sme. Ak človek necíti, že je esenciálne v jednote so všetkým čo vidí, vníma a počuje, konflikt a nešťastie nezmizne. Povaha duality to vylučuje. Ak nad niekým vyhráme, niekto prehrá (my) atď..

Ako sa však zbaviť problémov, ak človek necíti, že je všetko a všetkým? Našťastie existuje mnoho techník, ktorých korene siahajú do dávnych časov. Jednou a pre mňa veľmi nápomocnou technikou je práca s vlastnými démonmi, alebo tieňmi. Výraz tieň sa používal skôr od čias Junga a veľmi pekné knihy na túto tému má aj napríklad pán Dahlke (určite odporúčam- stiahnete v členskej sekcii zdarma tu: čínska medicína, čínska astrológia, zdravie (lifealchemy.sk) ).

Slovo démon sa používal skôr vo východných kultúrach – napríklad Tibete v technike „chod“ – kde ide o integráciu, spriatelenie sa a nakŕmenie svojich démonov. Pokiaľ to spravíme, získame obrovský kapitál sily, pretože potlačené aspekty nás samých – démoni –  sú spojené s veľmi silnými emóciami ako strach, nenávisť, odpor, či hnev. Stačí si len predstaviť silu, ktorou nás niekedy tieto emócie valcujú a potom si predstaviť tú silu, ktorá nám pomôže – pokiaľ toto nebudú naši démoni, ale naši spojenci.

Ako však vzniká démon? Všetko o čom sme na základe výchovy a svojich názorov presvedčený že je zlé, nevhodné, odporné, zvrhlé sa stáva našim tieňom (démonom). Tieto vlastnosti nechceme vidieť, zažiť a ani o nich hovoriť. Patria do odpadkového koša ľudskej spoločnosti. Vylúčili sme ich zo svetla nášho vedomia.  Práve preto zostávajú v našom podvedomí, kde robia svoju robotu.

A keďže ich nechceme vidieť, život nám ich ukazuje vo forme partnerov, kolegov, politikov, chorôb a emócií.  Celý svet je odrazom nášho vnútra. Inak to nikdy nebolo, ani nebude. Problém je, že bojujeme s odrazom v zrkadle a nie so samotným problémom. Ten je hlboko v nás. Jedna z dobrých kníh na úvod a zoznámenie sa s týmto procesom integrácie je napríklad kniha Pečuj o své démony. Skôr ako kniha, je však dôležitejší daný princíp.

Ak pochopíme bez boja a začneme svoje nechcené časti a nepríjemné emócie prijímať, začnú sa meniť. Ak neviete niečo prijať, prijmite fakt, že to neviete prijať – tu sa skrýva nekonečná sloboda.

Neexistuje človek, ktorého sa to netýka. Dávame zlu oveľa väčší význam, aký v skutočnosti má a preto rastie. Začnime sa s ním teda kamarátiť a svet už nebude nikdy problém.

Ako ľudstvo sme v stave, kedy je toto pochopenia viac, než dôležité. Ak sa nezničíme do pár rokov, tak myslím, že v nasledujúcich 100 až 500 rokoch to zvládneme – svitá na lepšie časy:)

Komentáre