A čo to mám vlastne jesť?

Ľudia sa ma často pýtajú jednoduchú otázku: a čo by som mal vlastne jesť?

Nuž, otázka je jednoduchá, ale nájsť odpoveď niekedy zložité. Obzvlášť, ak sa človek vrhne na internet a začne študovať. Najskôr nájde, že nejaká potravina ho zbaví rakoviny, a na ďalšej stránke, že ho tá potravina zabije- ak nie, tak minimálne zapríčiní muky pekelné:)

Ako si z tej spleti potravín, rád a názorov vybrať?

V tejto oblasti sa pohybujem pár pekných rokov a ušetrím vám čas. Nič nečítajte a bude vám určite lepšie. Každý impulz, ktorý do vás vnesie pochyby a strach, vám škodí ďaleko viac, ako cukor, alebo káva s mliekom. Ak ste do teraz jedli cukor a chutil vám, a od teraz ho jete stále, ale už ho máte vo vašej mysli na základe nejakej štúdie ako jed- máte problém. Už len z toho dôvodu, že podvedome ho môžete vnímať v obrovskom množstve potravín. Potom sa dostanete do štádia, kedy sa všetko sladké, spojí s cukrom = jedom, a celý deň vlastne konzumujete jed. Ako to len môže skončiť? A tento príklad som si nevymyslel:)

Samozrejme ak máte nejaký problém, strava je základná vec, ktorú treba zmeniť. Ak ste do teraz jedli ten cukor s radosťou, ale do kávy ste si dali 8 kociek namiesto pol kocky, a za tým zabili ešte koláč, tak to sa už samozrejme prejaví. A to hlavne z dôvodu nerovnováhy, ktorá má vždy následky. Dokonca aj západná medicína vytvorila mnoho štúdií s dôkazom, že akýkoľvek jed, je v malom množstve zvládnuteľný. Ide teda hlavne o množstvo!

Preto sa držte zdravého rozumu a doprajte si všetko s radosťou, ale aj s mierou. Ak zdravý rozum nemáte, treba ho meniť hlavne na úrovni emočnej- ktorá je s jedlom silne prepojená. Nepoznám nikoho, kto má problémy s jedlom, váhou a zdravím- a nemal by problém s emóciami.

Mojou ďalšou radou je to, že ak sa rozhodnete pre očistu, diétu, zmenu štýlu stravovania- rozhodnite sa na základe pocitu a vnútorných preferencií pre jeden a držte sa ho (minimálne pár mesiacov)! Neskáčte ako opica z jedného konára na druhý, lebo sa skákaním vyčerpáte. Vyčerpaná opica pod stromom papá len zbytky, čo popadali iným opiciam- a to nechceme:)

Bude vám fungovať hlavne to, v čo vnútorne inklinujete a rezonujete. Existuje tu však ešte jeden zaujímavý fenomén- ak je človek vo veľkej nerovnováhe – vyhľadáva veci, ktoré ho dostávajú ešte viac mimo. Preto mám osobne rád prístupy, ktoré ukážu a podchytia aj osobnú individualitu.

V podstate sa vytráca zdravý rozum, a množstvo moderných smerov stravovania je založených buď na číslach, výskumoch a meraniach, alebo na emočnej zraniteľnosti a strachu.

Ak ľudia vyberú z jedálnička len jednu preferujúcu časť, a vynechávajú inú, zo začiatku sa cítia super, ale po detoxikačnej fáze nastane zlom a začínajú problémy. Niekedy aj po mesiacoch, alebo rokoch.

Možno by sa to nemalo písať, ale niektorí ľudia sa potrebujú zničiť. Zlyhanie a strata ideálov je na mieste, lebo na základe nej sa stávajú komplexnejšou osobou, bez zbytočných tvrdých názorov. Utrpenie a problémy privádzajú ľudí na správnu cestu, ego sa znižuje a pokora rastie. Veď je to krásne, ale ak to pochopíte skôr, ide to aj bez toho:)

Ja som po tých rokoch pristál z veľkej časti pri stravovaní podľa čínskej medicíny. Mne a mojim klientom to funguje, cítia sa lepšie a sú zdravší. Prihliadame na osobnú konštitučnú energiu každého zvlášť a na jej podklade určujeme tempo, akým vyrovnať aktuálny stav – dať ho do rovnováhy. Preto som vytvoril aj tento kurz.(klik)

Mohol by som povedať, že to je svätý grál, nič lepšie nie je, stojím si za tým a agresívne útočím na ľudí z iným názorom? Určite mohol. Ale nerobím to, pretože nemám žiadne problémy. Ak by som to robil, iste by som už nejaké mal:)

Prajem pekný deň

Filip

Komentáre