Cordyceps, kráľovská huba silnej imunity, či postrach vírov a baktérií

Cordyceps  (Žezlovka čínska, Cordyceps sinensis) je cudzopansná huba, ktorá sa prirodzene vyskytuje v horských oblastiach Tibetu a Číny. Jeho meno má základ v tom, že cudzopasí na telách hmyzu a húseníc. Účinok tejto huby  si všimli pastieri jakov. Zvieratá konzumujúce Cordyceps boli vitálne, plné energie, neochoreli a žili dlhšie.

Sila tejto huby je známa už od dôb pred našim letopočtom. Je súčasťou tradičnej čínskej a tibetskej medicíny, ale využívala sa taktiež k rôznym obradom. Aj preto Cordyceps patril k jedným z najcennejších a najdrahších húb. Západná civilizácia si ho povšimla už v 18. storočí, a to v roku 1726 v Paríži, keď jeden jezuita popisoval svoje skúsenosti z pobytu v čínskom cisárstve. Cordyceps si tak rýchlo našiel cestu do celého sveta a dnes je pestovaný aj umelo.

Cordyceps by sa nemal užívať pozde večer, aby nenarušoval spánok. V minulosti bol taktiež uznávaným afrodiziakom. Cordiceps je veľkou zásobárňou minerálov, stopových prvkov a vitamínov. Obsahuje vysoký podiel polysacharidov – beta glukánov, sterolov (vitamín D), nasýtených mastných kyselín. Špecifická je pre neho kyselina cordycepsová či adenosin cordycepsin. Dlhodobým testovaním bolo zistené, že 30% je pre terapeutické účely optimálne. Nižšie koncentrácie sú menej účinné, vyššie koncentrácie sú vždy na úkor ostatných účinných látok a dochádza k posunu účinku konkrétnej huby!. Cordyceps už v tomto prípade nie je Cordyceps, ale čistý betaglukán.

TCM charakteristika

  • teplota – teplá
  • chuť – sladká
  • tropismus – Fei (plíce), Shen (obličky)


Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny

 

  • doplňuje Shen Yang (obličkový yang)
  • posiluje Fei Yin (pľúcnu yin)
  • transformuje Tan (hlien)
  • ukľudňuje Shen (ducha)
  • podporuje Wei Qi (obrannú qi)

Z môjho pohľadu ide o veľmi silnú a účinnú hubu. Osvedčila sa mi pri stavoch únavy, zimomrivosti, pľúcnych chorobách, ženských problémoch, problémoch s močovými cestami atď. 

 

Objednať môžete tu ( klik)

Komentáre