Je dobré sa v dnešnej situácii zaočkovať proti chrípke?

Názory na súčasnú situáciu a tak isto aj na očkovanie sa v spoločnosti veľmi polarizujú. Momentálne nájdete dva klany ľudí, ktorí majú opačný pohľad na vec. Život však funguje tak, že čím viac ste proti niečomu, tým viac sa s tým v živote stretávate a skôr či neskôr to budete musieť prijať. Ak sa nevcítite do pohľadu vášho „protivníka“ tak sa s ním koniec koncov stanete a pomôže vám len to, proti čomu teraz stojíte:)

Toto bol krátky filozofický úvod, ale poďme sa pozrieť na očkovanie proti chrípke. Jediné čo môžem pre vás urobiť, je zhrnúť moje doterajšie skúsenosti za posledných 8 rokov, kedy som stretol tisíce ľudí, doktorov, lekárnikov aj anti – očkovačov. Každého z nich chápem a rešpektujem. Našťastie sa stretávam s veľmi dobrými ľuďmi.

Moja skúsenosť s očkovaním na chrípku je taká, že ak ľudia neprešli prípravou– byliny, mediciálne huby, zmena stravy, dostatok pohybu a prípadne brali iné lieky – tak zaznamenali výrazné oslabenie imunity a veľa z nich ochorelo.  V danú sezónu boli chorí častejšie, aj keď možno nie tak silno. Každopádne imunita bola oslabená a v prípade vzniku iného ochorenia ako chrípky,  bol problém väčší.

V prvom rade. Ak robíte zmienené opatrenia tak Vám očkovanie netreba a myslím, že je úplne zbytočné. Vaša imunita je veľmi silná a nemáte sa čoho báť. Ak čítate túto stránku, dlhšie sa stravujete podľa mojich doporučení, beriete vitálne huby, nejete lieky a hýbete sa – ste a budete v najlepšom poriadku.

Samozrejme. že existuje aj opačná stránke veci. Ak ste bývali často chorí, očkovanie beriete ako úľavu a po ňom máte pocit bezpečia a radosti a čo je najdôležitejšie, očkovali ste sa pravidelne aj minulé sezóny, vtedy sa dajte zaočkovať.

Pred pár dňami som sa stretol s pani, ktorá vlastní už mnoho rokov lekáreň a vie to zhodnotiť lepšie ako ja. Povedala mi toto:

 „Odpozorovala som, že ak sa človek očkuje pravidelne, nemá problém a vakcína môže na danú sezónu pomôcť, problém však je, ak sa človek dá zaočkovať prvý krát. Vtedy môže dôjsť k výraznému zhoršeniu imunity v danej sezóne.“

Záver si teda spravte sami, ale myslím, že to je jasné:) Ak sa očkujete pravidelne a tešíte sa na to, choďte do toho. Ak Vás však nastrašili a rýchlo a choticky zháňate vakcínu, bojíte sa a chcete sa zaočkovať prvý krát- bol by som veľmi opatrný a skôr podporil imunitu tak, ako omieľam dookola už posledných pár rokov na tejto stránke.

Prajem veľa zdravia 🙂

Filip

Komentáre