Cordyceps (Žezlovka čínska, Cordyceps sinensis) je cudzopansná huba, ktorá sa prirodzene vyskytuje v horských oblastiach Tibetu a Číny. Jeho meno má základ v tom, že cudzopasí na telách hmyzu a húseníc. Účinok tejto huby si všimli pastieri jakov. Zvieratá konzumujúce Cordyceps boli vitálne, plné energie, neochoreli a žili dlhšie.
Sila tejto huby je známa už od dôb pred našim letopočtom. Je súčasťou tradičnej čínskej a tibetskej medicíny, ale využívala sa taktiež k rôznym obradom. Aj preto Cordyceps patril k jedným z najcennejších a najdrahších húb. Západná civilizácia si ho povšimla už v 18. storočí, a to v roku 1726 v Paríži, keď jeden jezuita popisoval svoje skúsenosti z pobytu v čínskom cisárstve. Cordyceps si tak rýchlo našiel cestu do celého sveta a dnes je pestovaný aj umelo.
Cordyceps by sa nemal užívať pozde večer, aby nenarušoval spánok. V minulosti bol taktiež uznávaným afrodiziakom. Cordiceps je veľkou zásobárňou minerálov, stopových prvkov a vitamínov. Obsahuje vysoký podiel polysacharidov – beta glukánov, sterolov (vitamín D), nasýtených mastných kyselín. Špecifická je pre neho kyselina cordycepsová či adenosin cordycepsin. Dlhodobým testovaním bolo zistené, že 30% je pre terapeutické účely optimálne. Nižšie koncentrácie sú menej účinné, vyššie koncentrácie sú vždy na úkor ostatných účinných látok a dochádza k posunu účinku konkrétnej huby!. Cordyceps už v tomto prípade nie je Cordyceps, ale čistý betaglukán.
TCM charakteristika
Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny
Z môjho pohľadu ide o veľmi silnú a účinnú hubu. Osvedčila sa mi pri stavoch únavy, zimomrivosti, pľúcnych chorobách, ženských problémoch, problémoch s močovými cestami atď.