Maitake Grifola frondosa, v preklade tancujúca huba – tento názov pochádza z reakcií hľadačov, keď túto vzácnu hubu našli. Maitake je drevokazná huba, ktorá má plodnice pripomínajúce veľký trs. Trs je tvorený jednou nohou a stovkami zrastených klobúkov. Plodnice dosahujú šírku až 100cm. Najčastejšie rastie na kmeňoch stromov a konároch. Maitake má domovinu v Ázii a na severe Ameriky. V súčasnosti je však rozšírená po celom svete a pestuje sa aj komerčne.
Maitake je populárna aj v kulinárstve. Má bohatú a delikátnu chuť s veľmi príjemnou vôňou. Viac je však známa ako mediciálna huba, ktorá má vynikajúce a zdraviu prospešné vlastnosti. V čínskej medicíne bola využívaná po tisícročia, avšak na západ sa dostala až v roku 1785 zásluhou škótskeho mykológa J. Dicksona. Maitake obsahuje mnoho biologicky aktívnych látok, vitamíny, minerály, polysacharidy, proteoglykany (D-frakce), fenoly, flavonoidy, mastné kyseliny atď.
Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny: doplňuje slezinu a jej Qi, odvádza vlhkosť, prečisťuje horúčosť. Maitake sa podľa tradičnej čínskej medicíny podáva u oslabenej Qi sleziny a žalúdka. Užíva sa u stavov oslabeného a zhoršeného trávenia, nafukovanie, kašovitej stolice, nechutenstve. Výrazná je aj jej funkcia odvádzať z organizmu vlhkosť. Podľa teórie čínskej medicíny je najčastejšou príčinou nadváhy oslabená Qi sleziny, ktorá nedokáže riadne spracovávať potravu a tekutiny a dochádza k hromadeniu a usadzovaniu vlhkosti v tele.
Maitake je preto výborným pomocníkom pri boji s nadváhou.
Starí čínski lekári dokázali využiť i jej výrazné protinádorové, imunostimulačné a adaptogénne účinky. V tradičnej medicíne sa používa i k liečbe cukrovky – diabetu – dokáže znižovať hladinu cukru v krvi a zvyšovať citlivosť na inzulín u diabetikov.
V Číne sa užívala už v dobách dynastie Han (206-210 n.l.). Dnes sa skúma jej veľmi silné protinádorové pôsobenie.
Podľa tradičnej čínskej medicíny a súčasných výskumov pôsobí Maitake priaznivo u stavov ako sú:
TCM charakteristika
Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny: