Ďatelina lúčna – rastlinka, ktorú by mala poznať každá žena

Počas prechádzky po lúke plnej rozkvitnutých ďatelín si len málokto  uvedomí, po akom poklade stúpa. Ďatelina je dlho známa pre svoje liečivé účinky a to hlavne pre vysoký obsah fytoestrogénov. Pôsobí teda silne harmonicky na ženský menštruačný cyklus.

V prírode rastie niekoľko sto druhov ďatelín, ale pre zber sa používa len ďatelina lúčna  a ďatelina plazivá. Zbiera sa hlavne rozkvitnutý kvet a to od mája do augusta.

Okrem estrogénnych látok obsahuje ďatelina aj triesloviny, silice, organické kyseliny, flavóny, vitamíny C, E a iné.

V ľudovom liečiteľstve sa používala hlavne ako dezinficient  na hnisavé rany,  reumatizmus a často sa pridávala do zmesí pre jej príjemnú arómu. Zabraňuje tiež nadmernému kašľu, tlmí bolesti krížov, zmierňuje gynekologické problémy, zdurené žľazy a opuchy.

V čínskej medicíne pripisujeme pri ženských problémoch veľkú váhu diagnostike krvi. Ak je krv nedostatočná, často sa blokuje, je v nej horúčosť alebo chlad, takmer vždy sa to prejaví aj v cykle ženy.

Tieto problémy nám pomáha riešiť aj ďatelina, pretože z pohľadu čínskej medicíny vyživuje a rozhýbava krv. Tým, že odstraňuje aj horúčosť a prečisťuje dráhy, je veľmi vhodná aj pri ekzémoch a psoriáze.

S hormonálnymi problémami sa v dnešnej dobe akosi roztrhlo vrece. Mojou teóriou je to, že pokiaľ niektorú rastlinku z okolia potrebuje veľa ľudí, rastie vo veľkých množstvách. Všimnime si napríklad žihľavu alebo ďatelinu a porovnajme ich účinok.

Nezabudnite si preto už cca o mesiac nazbierať tento jemný kvietok, ktorý skutočne symbolizuje presne to, na čo je určený – harmonizovať naše ženské polovičky. Pripraviť ju môžeme aj formou záparu, keď zalejeme 3 – 9 g kvetov. Vylúhovať stačí 10 minút.

Prajem pekný deň


Nepremeškaj akciu na účinnú kombináciu pri ženských problémoch. 


 

Komentáre