Čo ma naučili preliate kvety o zdraví? Ak otvoríme oči, učiteľ je všade!

Na úvod sa priznám, že nie som bohvie aký pestovateľ kvetov. Určite majú na mňa podobný názor aj moje kvety, takže sa im vopred ospravedlňujem.

Bolo leto, vonku veľmi príjemne. Vošiel som do môjho priestoru, kde sa s vami čas od času stretnem a prehodíme nejaké to slovo a možno aj nejakú tú ihlu:)

V tom som zacítil nie príliš vábivú vôňu. Pozeral som všade – do koša, na podlahu, na strop, na seba. Nič čo by zapáchalo, som našťastie – hlavne na sebe, nenašiel. Zapálil som teda nálož vonných tyčiniek, ako v indickej márnici. Všetko pominulo.

O pár hodín neskôr som sa ľavým okom pozrel na moje zúbožené kvety a usúdil som, že ich treba poliať. Po priblížení na dva metre som však zneistel. Kvet na mňa zazrel a ja som si uvedomil, že kde je chyba. Pod zámienkou teplého počasia, ktoré bolo vonku práve ovplyvnené divíziou Shao Yin, som kvietky polieval akosi častejšie, ako by som mal. Doprial som im.

Kvetináče som našiel premočené, voda v nich čistá ako v Gange, a aj tak voňala. Pod lístkami sa rozprestierala pekne narastená a dobre živená pleseň.

A tu sa začína jednoduché poučenie z tohto príbehu. Na to aby som dal kvety do poriadku, som vylial vodu, kvetináče vyčistil a odvtedy polieval menej.  Kvety sú šťastné a čo je najdôležitejšie – pleseň sama zmizla!

Toto by spravil určite každý. Čudujem sa však, že to nerobíme, pokiaľ máme nejaký zdravotný problém. Na to, aby sme sa zbavili plesne, alebo nejakého iného problému, vynakladáme všetko úsilie na zničenie plesne samotnej, ale nikdy nás nenapadne zmeniť a vysušiť prostredie v ktorej tá pleseň rastie!

A tu vidím základný kľúč a rozdiel medzi východnou a západnou medicínou. Odstránenie a boj s bujnou plesňou všetkými možnými zbraňami a ignorovanie vody v kvetináčoch, by bol západný prístup.

Východný prístup by bol logickejší, aj keď trocha pomalší. Vysušením prostredia by pleseň zmizla sama a už by sa nevracala.

Vyberte si čo sa Vám viac páči.

Pekný deň 🙂

Filip

Komentáre