Z pohľadu čínskej medicíny priraďujeme popraskané kútiky úst hlavne k jednému orgánu – žalúdku. Žalúdok má za úlohu potravu zhromaždiť, spracovať a ďalej poslať dole do tráviaceho traktu. Môžeme teda povedať, že energia žalúdka prirodzene klesá.
Žalúdok má rád prirodzene vlhké prostredie. Ak konzumujeme príliš veľa mastných, vyprážaných, suchých a ťažkých jedál bez dostatku tekutín, táto rovnováha sa naruší.
Následne vzniká syndróm , ktorý v čínskej medicíne nazývame horúčosť v žalúdku. Najčastejšie sa prejavuje s príznakmi ako: popraskané kútiky úst, častý smäd, pálivá bolesť v nadbrušku, návrat kyslej nestrávenej potravy, nevoľnosť, prílišný hlad, páchnuci dych.
Ak sa tento problém nerieši a časom sa prehĺbi, môžu sa pridružiť príznaky ako sucho v ústach a hrdle (hlavne dopoludnia), krvácanie z ďasien, suchá stolica, nočné potenie. Vtedy už hovoríme o nedostatku Yin žalúdka, ktorá sa prejavuje prázdnou (falošnou) horúčosťou, ktorá môže potenciálne viesť k žalúdočným vredom.
Tieto problémy sú v dnešnej spoločnosti veľmi časté. Vedie k tomu životný štýl, stres a stravovanie, ktorým prilievame olej do ohňa – a to doslova:)
Ak sa niekto v tomto syndróme našiel, odporúčam mu jednoznačne upraviť jedálniček.
Z našich bylín sú na podobné problémy veľmi vhodné napríklad: hloh, skorocel, púpava, fialka, aloe, lastovičník, horec, túžobník atď. Všetky ochladzujú, majú tropizmus aj k žalúdku a odstraňujú zápaly.
S výberom bylín sa však odporúčam poradiť a namiešať čínsku alebo našu zmes podľa vašich potrieb. Veľmi často tieto problémy korenia už v nerovnováhe medzi žlčníkom, pečeňou a žalúdkom a teda samostatné odstraňovanie následkov by bolo len krátkodobé.
Prajem pekný deň