Reishi (lesklôkorka lesklá, Ganoderma lucidum) nájdeme na kmeňoch odmumretých stromov alebo konároch. Jej plodnice sú polokruhovité a majú priemer 6-12 cm. Sú špecifické svojou lesklou lakovou vrstvou od ktorej je odvodený aj názov.
Reishi má domovinu v Ázii, kde je nazývaná tiež ,, božská huba nesmrteľnosti,,. Je pevnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ktorá ju využíva už viac kao 4000 rokov. Reishi je spomínaná už v základných a najstarších dielach čínskej medicíny. Bola natoľko vzácna, že bola určená len pre cisára a jeho rodinu. Okrem čínskej medicíny bola využívaná taktiež ako mocný talizman pre šťastie a ochranu pred všetkým zlým. Mnísi v taoistických kláštoroch užívali Reishi pri meditáciách, pre jej schopnosť skľudňovať ducha- Shen. Pre jej schopnosť regenerovať funkcie organizmu a aktivovať ho, ju používali taktiež kozmonauti či šerpovia vo vysokých nadmorských výškach v Himalájach.
Reishi obsahuje mnoho bioaktívnych látok, ktoré ju robia úplne jedinečnou. Okrem vitamínov a minerálov v nej môžeme nájsť aj veľké množstvo polysacharidov, beta glukánov, ganoderanov, steroidov, cyklických esterov laktónov, terpénov, kde patrí kyselina ganoderická či lanostrany.
Vo veku 6-9 mesiacov je koncentrácia účinných látok najvyššia. U starších húb sa koncentrácia postupne znižuje a preto nie sú tak efektívne. Dôležitá je koncentrácia polysacharidov v extrakte. Dlhodobým testovaním bolo zistené, že 30% je pre terapeutické účely optimálne. Nižšie koncentrácie sú menej účinné, vyššie koncentrácie sp vždy na úkor ostatných účinných látok a dochádza k posunu účinku konkrétnej huby!
TCM charakteristika
Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny