Sú bolesti Váš častý spoločník? – bolesť šije z pohľadu čínskej medicíny

Každý deň sa stretávam s ľuďmi, u ktorých sú bolesti pohybového aparátu každodenný spoločník. Bolesť z pohľadu čínskej medicíny znamená jednoducho stagnáciu energie v danom mieste. Ak sa nám túto stagnáciu podarí rozhýbať, energetický tok v meridiánoch sa obnoví, bolesť mizne a pacient odchádza okamžite bez bolesti.

Mal som prípady, kedy ľudia s niekoľko mesačnými bolesťami odchádzali po jednej terapii absolútne v poriadku a bolesť sa už nevrátila.  Takýchto prípadov, ale bohužiaľ nie je veľa a v pozadí je viacero príčin.

Ak sa jedná o akútnu, miernu alebo silnejšiu bolesť v danej oblasti – napríklad šije, ktorá netrvá dlho, ide skôr o poškodenie špeciálnych šľachovalových dráh, ktoré sú na povrchu v priebehu každého meridiánu. Tu sa jedná skôr o stavy plnosti a na uvoľnenie používam techniky na rozptýlenie energie a spriechodnenie meridiánov.

Ak  rozoberáme napr. šiju, častým prípadom býva ofúknutie vetrom a vniknutie patogénu pod povrch. Tu podľa stavu pulzu a iných príznakov ešte rozlišujeme, či sa jedná o veterný chlad alebo veternú horúčosť. Na základe diagnostiky sa potom použijú body a metódy, ktoré tento stav pomôžu vylepšiť. Často napríklad používam bankovanie, spojené so stimuláciou lokálnych a vzdialených akupunktúrnych bodov. Ak je potreba prehriať, používa sa ešte špeciálne upravená moxa (sušená palina), ktorá túto oblasť prehreje a chlad vypudí.

Ako náhle je bolesť chronická, skôr má tupý charakter (ale aj nemusí), jedná sa už o poškodenie hlbších štruktúr a tieto stavy sú veľmi často spojené s prázdnotou a oslabením danej oblasti alebo orgánu. V tom prípade používame metódy na uvoľnenie ale zároveň aj vyživenie. Veľakrát som bol svedkom veľmi nešťastných postupov,  kedy sa pacientovi po terapii uľavilo, ale o 3 mesiace bol späť z výrazným zhoršením. Tieto metódy podporujú len odstránenie a rozhýbanie blokády, ale na otázku následnej výživy a podpory, sa už nikto nepozerá. Takto liečený pacient je často odkázaný na operáciu, a to sa skutočné problémy veľmi často len začínajú. Odporučil by som nepodceniť takéto stavy a vyhľadať rozumného praktika.

Do oblasti šije sa nám projektuje zóna orgánu pečene. Stavy nerovnováhy tohto orgánu sa tu môžu prejaviť rôzne. Pečeňové syndrómy sú často spojené s plnosťou a stagnáciou. Preto sa netreba prekvapiť, ak budeme pri bolesti šije pôsobiť  aj na body v oblasti nôh a členkov. Tam totiž prebieha tento meridián a môže nám veľmi pomôcť. Orgány vo fáze dreva – pečeň a žlčník, sú spojené s princípom vetra. Vietor nám v tele spôsobuje migrujúce bolesti, častú nervozitu a podráždenosť. Ak teda často podliehame stresu, energia  pečene bude určite v nerovnováhe. Tento stav sa skôr či neskôr prejaví aj na zóne, kde sa reflektuje – teda na šiji.

Toto je len krátka ukážka toho, ako sa na tento stav pozerá čínska medicína. Oblasť je to ale veľmi rozsiahla a existuje veľa prepojení a výnimiek. V prípade záujmu sa ozvite, a dohodneme osobnú konzultáciu.

Prajem pekný deň

Komentáre