Prvé jarné lúče sa predierajú z pomedzi mrakov a na vyhriatych a vlhkých stanovištiach sa už objavuje táto pichľavá pochúťka. Nepremeškajte toto obdobie, kedy je pŕhľava nabitá veľmi silným životom. Veď predrať sa po dlhej zime z polozamrznutej pôdy nám dokazuje, že jej energetický potenciál je ozaj vysoký. Z čínskej astrológii nám tento piktogram znázorňuje nebeský kmeň Jia – jangové drevo, ktoré si preráža cestu životom napriek všetkým prekážkam. Ak ste sa narodili v rokoch končiacich na 4 (1974,1984..), alebo máte tento kmeň v mesiaci alebo dni, tak určite viete o čom hovorím:)
Človek by si možno povedal že načo by takú burinu ako pŕhľava jedol, ale jej účinky na zdravie sú veľmi silné. Z pohľadu čínskej medicíny odstraňuje prebytočnú horúčosť, ničí zápaly, prečisťuje krv a odstraňuje vlhkosť. Použiť sa dá napr. pri močových problémoch, opuchoch, zápaloch h.dých.ciest a kĺbov. Posilňuje krv a ničí horúčku. Ak by vás veľmi pichala na jazyk, stačí si spraviť zápar a nechať pár minút vylúhovať.
Veľmi málo známe sú ale semená, ktoré majú úplne iný účinok a sú cenené ako silné ľadvinové tonikum, podporujú koreň života a pôsobia ako afrodiziakum. Takže pri slabej potencii si stačí pravidelne robiť čaj, alebo sa s ňou dobre vyšvihať 🙂
Mudrc Milarepa, ktorý je uctievaný v Tibete sa pôstil a jedol iba pŕhľavu tak dlho, že mu zozelenela tvár. V tých časoch dosahoval vrchol vo svojich nadprirodzených schopnostiach.
Prajem Vám podobnú skúsenosť a ak by som na pešej zóne náhodou stretol niekoho so zelenou tvárou, viem že čítal naše články a týmto mu ďakujeme.
Prajem pekný deň:)