Od 21.1. sa budeme až do 3.2. nachádzať v prechodovom období, ktoré je tradične spájané s nestabilnou energiou, chrípkami a epidémiami. Do súčasnej situácie nám to veľmi neprihráva. Obzvlášť treba dať pozor na prechladnutie. Ak budete čakať niekde v zime dlho vonku, pripravte si zahrievajúci čaj, prípadne požuvajte zázvor.
Môžem zo skúseností povedať, že prevencia je oveľa lacnejšie a príjemnejšie riešenie. Treba to preto využiť .Existuje však jedna nevyliečiteľná choroba, pri ktorej s prevenciu nič nedosiahnete, je to lenivosť. Ak nič nespravíte, môžete čakať, že sa niečo zmení a bude vám zaručene lepšie, ale naozaj len čakať:)
Nestabilita znamená narušenie princípu zeme. Zem sa spája so stíšením, kľudom, pokojom, zakorenením a na fyzickej rovine s orgánmi ako slezina, žalúdok a žlčník. Tieto orgány je preto fajn podporiť. Môžeme to spraviť stravou, bylinkami alebo cvičením.
Ku každému orgánu sú priradené potraviny, ktoré mu prospievajú (tropizmus). Toto rozdelenie nájdete v členskej sekcii- ZDARMA ( a aj mnoho iného).
Dobré je tiež v tomto období popíjať čaj z fenikla, sladkého drievka, anízu. Pred prestupom chladu a vetra sa viete účinne ochrániť cordycepsom, chryzantémou čínskou, zázvorom. Surový zázvor však treba piť opatrnejšie a netreba ho kombinovať s citrónom. Na prehriate je lepšia sušená forma.
Tradične sa v tomto období moxuje (prehrieva) akupunktúrny bod LR3. Nachádza sa na nohe medzi záprstnými kosťami prvého a druhého prsta (viď obrázok). Stačí ho pár krát moxou prehriať do sčervenania, alebo použiť techniku ryžového zrnka. A je to – na ďalšie tri mesiace máte zdravie vybavené 🙂
Po skončení prechodového obdobia začne čínsky solárny nový rok. Rok Vodného Tigra. 4.2. sa energeticky začne jar, preto treba začať myslieť na pečeň a žlčník. Stále však treba dať pozor na chlad, ktorý sa všeobecne s vírusmi a epidémiami silne spája.
Prajem zdravý štart nového roka:)
Filip